خیلی از مردم تصور می‌کنند که فقط مردها چشم‌چران هستند و چشم‌چرانی مردها حرام است درحالی‌که طبق نص قرآن هم ن و هم مردان باید چشمان خود را از نگاه حرام فروببندند.

[۱]

پیامبر خدا صلی‌الله علیه و آله درباره ن چشم‌چران می‌فرمایند:

خشم خداوند سخت است بر زن شوهرداری که چشم خود را از غیر شوهر خود یا از کسی که محرم او نیست پر کند اگر زنی چنین کند، خداوند همه اعمال او را باطل گرداند و اگر به شوهر خود خیانت ورزد، بر خداست که او را بعد از عذاب دادن در قبر، به آتش دوزخ بسوزاند.»

[۲]

در روایتی دیگر ام سلمه، همسر گرامی حضرت رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله نقل می‌کند که به همراه یکی دیگر از همسران حضرت، محضر ایشان بودم که ابن مکتوم وارد شد، حضرت به ما فرمود: برخیزید و به داخل اتاق بروید؟» ما با تعجب عرض کردیم: این مرد که کور است؟!» حضرت فرمودند: اگرچه او شما را نمی‌بیند لکن شما که او را می‌بینید؟»

[۳]

حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام نیز می‌فرمایند: رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله از ما پرسید: چه بهترین چیز برای زن است؟ هیچ‌کدام از ما جوابشان را ندادیم. من این مطلب را نزد زهرا سلام‌الله علیها مطرح کردم، وی فرمود:

ما من شیءٍ خَیرٌ لِلْمَرْئَهِ منان لاتَری رجُلا وَلایراها؛ چیزی برای زن بهتر از این نیست که مردی را نبیند و او به مردی ننگرد.»

من این جواب را نزد پیامبر بیان نمودم. حضرت فرمودند:

راست گفته است، او پاره تن من است.»

[۴]

[۱]. نور ۳۱: وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ؛ ای پیامبر!… به ن باایمان بگو: به چشمان خود را از نگاه به نامحرم و هر آنچه نظر افکندن به آن حرام است فرونهند…

[۲]. میزان الحکمه، ج‏۵، ص ۴۱، حدیث: ۷۸۳۸؛ اشتَدَّ غَضَبُ اللّهِ عزّ و جلّ عَلَى امرأهٍ ذاتِ بَعلٍ مَلَأتْ عَینَها مِن غَیرِ زَوجِها أو غَیرِ ذِی مَحرَمٍ مِنها، فإنّها إن فَعَلَتْ ذلکَ أحبَطَ اللّهُ کُلَّ عَمَلٍ عَمِلَتهُ، فإن أوطَأتْ فِراشَهُ غَیرَهُ کانَ حَقّا عَلَى اللّهِ أن یُحرِقَها بِالنارِ بعدَ أن یُعَذِّبَها فی قَبرِها.

[۳]. وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۲۳۲: وَ عَنْ أُمِّ سَلَمَهَ قَالَتْ‏ کُنْتُ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ ص وَ عِنْدَهُ مَیْمُونَهُ- فَأَقْبَلَ ابْنُ أُمِّ مَکْتُومٍ وَ ذَلِکَ بَعْدَ أَنْ أُمِرَ بِالْحِجَابِ فَقَالَ احْتَجِبَا فَقُلْنَا یَا رَسُولَ اللَّهِ- أَ لَیْسَ أَعْمَى لَا یُبْصِرُنَا قَالَ أَ فَعَمْیَاوَانِ أَنْتُمَا أَ لَسْتُمَا تُبْصِرَانِهِ.

[۴]. دعائم الإسلام، ج‏۲، ص: ۲۱۵؛ عَنْ عَلِیٍّ ع أَنَّهُ قَالَ: قَالَ لَنَا رَسُولُ اللَّهِ ص أَیُّ شَیْ‏ءٍ خَیْرٌ لِلْمَرْأَهِ فَلَمْ یُجِبْهُ أَحَدٌ مِنَّا فَذَکَرْتُ ذَلِکَ لِفَاطِمَهَ ع فَقَالَتْ مَا مِنْ شَیْ‏ءٍ خَیْرٌ لِلْمَرْأَهِ مِنْ أَنْ لَا تَرَى رَجُلًا وَ لَا یَرَاهَا فَذَکَرْتُ ذَلِکَ لِرَسُولِ اللَّهِ ص فَقَالَ صَدَقَتْ إِنَّهَا بَضْعَهٌ مِنِّی. |

لینک کوتاه مطلب :

https://nidamat.com/?p=30419

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها